Murárik červenokrídly (Murárik skalný)

Tichodroma muraria (LAT) – Zedníček skalní (CZ) – Wallcreeper (EN) – Pomurnik (PL) – Стенолаз (RU)

Murárik červenokrídlyMurárik červenokrídly

Výskyt:

Životným priestorom tohto operenca sú vápencové tiesňavy a zrázy. Len málokomu sa ho podarí uvidieť, pretože na Slovensku žije asi len 50 párikov. Salatín, Choč, Rozsutec, Tlstá to sú len niektoré príkladné vrchy, kde ho možno hľadať aj zbadať lietať medzi skalnými stenami. Jeho stanovisko v Tatrách je najsevernejším hniezdiskom v Európe.

Hniezdenie:

Murárik hniezdi raz do roka, na prelome júna a júla. Väčšinou sa v hniezde objavia 4 vajíčka. Z nich sa potom vyliahnu malé muráričiatka, o ktoré sa rodičia veľmi svedomite starajú a nosia im potravu.

Opis:

Murárik, má karmínovo červené krídla s dvoma radmi bielych škvŕn na konci, čierny chvost s troma bielymi fľakmi, sivé telíčko a nepomerne veľký zahnutý zobák. Kto by povedal, že v nehostinných skalných partiách žije tak nádherné stvorenie. Dorastá do dĺžky asi 165 mm a je charakteristickým svojim dlhým zobákom.

Potrava:

Živí sa lietajúcim aj nelietajúcim hmyzom (motýle (dokonca aj jasoň červenooký), chrobáky, pavúky alebo drobný hmyz), ktoré vyťahuje z úkrytov svojim dlhým zobákom.

 

Spev:

 

Ďalšie info:

Murárik má veľmi charakteristický let. Po skalných stenách sa šplhá cikcakovite a používa pritom len svoje nohy. V lete pripomína obrovského karmínového motýľa. Samček a samička murárika sú na seba vzájomne veľmi viazaní a zimu by kvôli potrave tak neprežili. Preto sa odlišnosť samčeka a samičky vytratí a prejaví sa medzi nimi neznášanlivosť. Keď neuvidíte murárika v lete, skúste to v zime. Skalné prostredie je už aj preňho pridrsné a tak sa sťahuje k ľudským obydliam do hradov, zrúcaním alebo múrov.

 

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://www.saniga.sk/