Hýľ lesný

Pyrrhula pyrrhula (LAT) – Hýl obecný (CZ) – Eurasian bullfinch (EN) – Gil zwyczajny (PL) – Снеги́рь (RU)

Hýľ lesnýHýľ lesný

Výskyt:

Vyskytuje sa po celom území Slovenska od 500 m.n.m až po hornú hranicu lesa. V mimohniezdnom čase je častým hosťom v údoliach a nížinách.

Hniezdenie:

Hniezdi na stromoch alebo kríkoch vo výškach 1,5 až 6 metrov nad zemou. Hniezdi dva razy do roka. Hniezdo stavia samička z konárikov, machu a lišajníkov. Má tvar plytkej misy. Hniezdenie začína v máji. Samička znáša 4 – 5 vajec, na ktorých sedí 13 – 14 dní. Po vyliahnutí ich kŕmi 12 – 16 dní.

Potrava:

Živí sa semenami, plodmi a mláďatá aj hmyzom. Na jar však dokáže skonzumovať pomerne veľké množstvo púčikov, čím môže spôsobiť škody v ovocných sadoch.

Opis:

Typickým znakom je hrubý krk a pestré sfarbenie. Telo hýľa lesného je zavalité, dlhé približne 17 cm a chvost meria 65 mm.

Samček: Sfarbenie samčeka sa odlišuje, jeho vrchná časť je sivá s bielym trtáčom. Vrchná časť hlavy a brady je čierna. Krídla s rozpätím 9 cm sú tiež čiernej farby s bielou plochou. Spodná časť samčeka je červeno-oranžová.

Samička: Samička má sivo-hnedú vrchnú časť s čiernou hlavou a ružovo-hnedú spodnú časť. Mláďatá pripomínajú samicu, ale nemajú čierny vrch hlavy. Má silný kužeľovitý zobák, ktorý je prispôsobený na konzumovanie semien a plodov. Hýľ je samotár alebo žije v pároch.

 

Dôležité údaje: 

Hmotnosť: do 25 g

Rozpätie krídel: 9 cm

Dĺžka chvosta: 6,5 cm

Dĺžka tela: 17 – 19 cm

Doba inkubácie: 13 – 14 dní

Počet vajec: 4 – 5 ks

Doba odchovu mláďat: 12 – 16 dní

 

Spev:

Jeho spev sa skladá zo škrípavého tichého švitorenia.

 

Ďalšie info:

Počas zimy sa u nás zdržujú dve populácie týchto vtákov, naše a tie z iných krajín, ktoré u nás zimujú. V zime môže Hýľa najčastejšie vidieť na okrajoch sídlisk blízko lesov a parkov. Podľa vyhlášky 24/2003 Z.z. Hýľ lesný patrí k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedného jedinca predstavuje 663, 88 €.

Hýľ lesnýHýľ lesný

Zdroj info:

http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://az-europe.eu/sk/zvierata-v-europe/g
http://www.xeno-canto.org/