Carduelis carduelis (LAT) – Stehlík obecný (CZ) – European Goldfinch (EN) – Szczygieł (PL) – Черноголовый щегол (RU)
Výskyt:
Rozšírený po celom území Slovenska od nížin až do nadmorskej výšky 1 000 m. Hojne však hniezdi najmä v nížinných oblastiach, s nadmorskou výškou jeho hustota klesá. Väčšina vtákov hniezdiacich v strednej Európe odlieta koncom leta do juhozápadnej Európy. Obýva otvorenú krajinu s riedkymi porastmi stromov, záhrady, stromoradia, sady, parky, záhrady, porasty popri potokoch atď.
Hniezdenie:
Hniezdi hlavne na stromoch blízko pri konci konárov. Samica stavia malé plsťové hniezdo s hrubými stenami, ktoré je umiestené na vyšších kroch alebo na listnatom strome vo výške okolo 3 m a býva na vonkajších konároch. Má tvar úhľadného kalicha z korienkov, trávy, machu a lišajníkov, vystlaný vlnou a rastlinnými vláknami. Hniezdi dva razy do roka. Začiatok prvého hniezdenia je koncom apríla až v máji, druhého v júni.
Potrava:
Živí sa predovšetkým semenami bylín, predovšetkým lopúchov, púpav a iných burín, hlavne bodliakov. Iné zložky potravy sú semená jelše, brezy a iných stromov, zvlhčených v hrvoli rodičov, tiež hmyz, ktorým kŕmi mláďatá.
Opis:
Malý vták (dĺžka tela asi 120 mm, krídla 80 mm, chvosta 48 mm) nezameniteľný s iným druhom našich vtákov. Dospelé vtáky majú vrchnú časť okrovú, biely trtáč a čierny chvost, čierne krídla s širokým krídlovým pásom a bielymi koncami, tvár je červená a bielymi lícami, temeno a šija sú čierne, spodná časť tela je žltohnedá. Mladé vtáky majú menší zobák, na hlave im chýba červená, čierna a biela, ktorá sa nachádza na hlave dospelých jedincov a vo všeobecnosti sú na spodnej strane sivožltohnedé.
Dôležité údaje:
Hmotnosť : 16 g
Rozpätie krídel: 23 cm
Dĺžka tela/ krídla/ chvosta: 12/ 8/ 5cm
Doba inkubácie: 13-14 dní
Počet vajec: 5-6 ks; na modrastobielom podklade s červenkastohnedými škvrnkami
Doba odchovu mláďat: 14-15 dní
Dĺžka života: rokov
Spev:
sú jedny z najkrajších pinkovitych vtákov a ich trilkovanie sa vyrovná ich zjavu. Spev, ktorý znie veľmi príjemne a živo, je zložený z trilkov, svrčivých a zvonivých tónov a začína sa niekoľkými typickými pasážami vábenia. Vábením je zvonivé „delliť, „didellit“ alebo „štyglic“. Pri nebezpečenstve vydávajú stehlíky varovné nosové „ve-íí“, prípadne bojové vrčivé „črrrr“.
Ďalšie info:
Už v dávnej histórii priťahoval nádherne zafarbený stehlík pozornosť umelcov a obyčajných ľudí. V kresťanskej symbolike môže mať súvislosť s detstvom Ježiša Krista. Podľa stredovekých legiend stehlík údajne vytrhával tŕne z Kristovej hlavy, keď ten niesol svoj kríž na Golgotu. Červená farba jeho peria okolo zobáka tiež býva stotožňovaná s Kristovou krvou, ktorou bol stehlík pofŕkaný.
Zdroj info:
http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/